Politika Yönetimi

Politika Yönetimi

Sistemin genelinde kullanılacak politikalar buradan tanımlanır. Politika Listesi kısmında önceden tanımlanmış politikalar gösterilir. Daha sonra kullanılmak üzere tanımlanan, henüz kullanımı düşünülmeyen veya geçici olarak iptal edilmek istenen politikalar aktif onayı kaldırılarak pasif edilebilir, güncellenebilir veya silinebilir.

Ayarlar kısmında seçilen politkanın altında bulunan görevler güncellenebilir veya silinebilir.

Politika_Listesi

Betik Ayarları

Betik listesi kısmında daha önceden tanımlanmış betikler listelenir.

Betik ayar listesi kısmında özel olarak yazılmış betik dosyalarının içeriği düzenlenmektedir. Betik adı girilir. Ardından betiğin türü Python, Bash, Perl ve Ruby olmak üzere 4 betik çeşidinden biri seçilir. Oluşturulan betiklerden biri seçilir ve betik parametreleri (eğer var ise) belirtilerek görev çalıştırılır. Çalıştırılan betikler kaydet butonu ile Betik Listesine kaydedilebilir. Ardından istenildiği zaman politika listesine eklenir.

Betik

İnternet Tarayıcı Ayarları

İnternet tarayıcı ayalarında internet tarayıcısının vekil sunucu, giriş sayfası, sekme ayarları, gizlilik ayarları, döküman indirme gibi özelleştirmeler yapılabilir.

Tarayıcı

Oturum Yönetim Ayarları

Oturum yönetimi kısmında kullanıcıların hangi zaman aralığında giriş yaptığını ve oturum süresi gibi bilgileri görüntüleyebiliriz. Bunun yanı sıra hangi günler oturum açabileceği, ne kadar süre aktif kalabileceği gibi politikalarda belirlenebilir.

Oturum_Yonetimi

Rsyslog Ayarları

Rsyslog eklentisi bir profil eklentisi olup Ahenk makinesinde bulunan log dosyalarının- rotasyon konfigürasyonun sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Profilde, kullanıcı log dosyalarının rotasyon sıklığını (günlük, haftalık, aylık, yıllık), ne kadar eski logu tutacağı bilgisini, log dosyasının rotasyonu için gereken dosya büyüklüğü miktarını(MB) belirleyebilmektedir. Ayrıca kullanıcıya log dosyaları ile ilgili; rotasyondan sonra yeni log dosyası yaratılsın, eski log dosyaları sıkıştırılsın, log dosyası yok ise hata verilmeden geçilsin gibi seçenekler de sunulmaktadır.

Kullanıcı tabloya rotasyonunu sağlamak istediği log dosyalarını, nereye rotasyon sağlanacağını ve yerelde mi yoksa uzak makinaya mı yedekleneceği bilgilerini ekleyerek konfigürasyonu sağlayabilmektedir. Uzak sunucuya yedeklenecek olan log dosyaları için uzak sunucu adres, port ve protokol bilgileri de girilmelidir. Rsyslog

Sistem Gözlemcisi Ayar Listesi

Metin tabanlı bilgilerin kullanıcının masaüstünde görülmesini sağlar. Şablon İçeriği ve Şablon Ayarları eksiksiz girilerek şablon kaydedilir. Şablon İçeriği ve Şablon Ayarları ayrı ayrı girilmelidir. Ayarlar, Şablon Ayarları sekmesinde #VARSAYILAN olarak sunulan içerik gibi olacak şekilde özelleştirilebilir.

Sistem_Gozlemci

USB Erişim Ayarları

USB modülleri ve aygıtları üzerindeki izinleri düzenler.İlgili Ahenk makinesi üzerinde web kamerası, yazıcı, USB bellek ve fare-klavye izinlerini düzenler. İzin verme seçeneğinin seçilmesi sonucunda kullanıcı izin verilmeyen usb modülünü kullanamaz. İzin ver ya da verme seçeneklerinden hiçbirinin seçilmemesi durumunda ilgili usb elemanına izin verilmeyecektir. Bu nedenle izin için mutlaka "İzin ver" seçeneğinin seçilmiş olması gereklidir.

Bu politika da ek olarak beyazliste ve karaliste bulunmaktadır. Beyazlisteye eklenen USB aygıtlarına her koşulda izin verilirken karalisteye eklenen aygıtlara ise hiçbir şekilde izin verilmemektedir.

Bunu sağlamak için istenen listeye istenilen aygıtın üretici firması, modeli ve seri numarası girilir. Herhangi bir aygıt seçilip "Ekle" butonuna basılmasıyla liste üzerinde ekleme yapılır. Yine aynı şekilde "Sil" butonuna basılmasıyla seçilen kayıt silinir.

USB_Ayarlari