Lider Arayüz Kullanımı

Lider Arayüz (Lider Konsol ); merkezi yönetim sisteminin sistem yöneticileri tarafından kullanılan arayüz uygulamasıdır.

Sistem yöneticileri kullanıcı ve sistemler üzerindeki görev ve politikaları bu uygulama aracılığı ile gerçekleştirirler. Bu uygulama bir Eclipse RCP uygulaması olarak geliştirilmiştir.

Lider Arayüz Giriş

Lider Arayüz, Apache LDAP Directory ağacı üzerinden sistemlere ve kullanıcılara erişir. Ekranın sol alt köşesindeki bağlantılar penceresi ile yeni bağlantı oluşturulur.

Lider Arayüz Yeni Bağlantı

Bağlantı adı, Sunucu Adı ve Port bilgileri girilerek Ağ Parametresini Kontrol Et butonuna tıklanır. Bu işlem sonucunda eğer girilen veriler doğru ise ""Bağlantı baraşıyla kuruldu"" sonucu alınır. Sonuç olumsuz ise ldap sunucu ip ve portlara erişim kontrol edilerek tekrar denenmelidir.

Lider Arayüz Yeni Bağlantı

Daha sonra Lider Arayüzü yönetecek ldap üzerinde tanımlı ve gerekli yetkilere(Görev ve Politika oluşturma yetkileri) sahip kullanıcı bilgileri girilir.

Kimlik Doğrula butonu ile gililen bilgilerin doğruluğu kontrol edilebilir.

Lider Arayüz Yeni Bağlantı-1

Kök DSE'den DN leri Getir onayı kaldırılarak Kök DN leri Getir butonuna tıklanır. Kök Dn geldikten sonra Finish butonuna tıklanır.

Lider Arayüz Yeni Bağlantı-2

Bu işlemlerden sonra ekranın sol alt köşesinde yeni bir bağlantı oluşur.

Lider Arayüz Yeni Bağlantı-3

Bağlantı üzerine çitf tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

Giriş işleminden sonra oluşacak sistem günceleri ekranın sağ tarafında gösterilmektedir.

Lider Arayüz Yeni Bağlantı-3

Görevler, sonucunda oluşan geri bildirimler, eksik girilen veriler vs tüm bilgiler bu ekran izlenebilir. Ekranda verillen bilgilere göre gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

Lider Arayüz Yetkilendirme

Lider Arayüz kullanımına geçmeden önce arayüz yetkilendirmeden bahsetmek gerekir. Lider Arayüz üzerindeki eklentiler ve görevlerin kullanımı kullanıcı bazlı yetkilendirilebilir.

Örneğin USB yetkilendirme, yedekleme vs ayrı birer kullanıcıya atanabilir, böylelikle herbir yetki ayrı kişilerce yönetilebilir durumdadır.

Bunun için Lider Arayüz üzerinde LDAP'ta okuma-yazma yetkisine sahip bir kullanıcı ile oturum açılmalıdır.

Lider Arayüz Ldap Browser

Ekranın sağındaki ldap ağacından yetki verilmek istenen kullanıcı seçilir. Ekranın sol tarafındaki liderPrivilge karşısındaki değere çift tıklanır.

  • Rapor Ayrıcalıkları Seçili kullanıcının raporlar ile ilgili ayrıcalıkları işaretlenir.

Lider Arayüz Rapor Ayrıcalıkları

  • Görev Ayrıcalıkları Kullanıcının uygulayabileceği görevler işaretlenir. Bir eklentinin tamamı veya sadace o eklentiye ait bir görev seçilebilir.

Lider Arayüz Görev Ayrıcalıkları

Örneğin USB ile ilgili yetkiler işaretlenir.

Lider Arayüz Görev Ayrıcalıkları

Bu işlemler sonrasında Tamam butonuna tıklanır. Verilen yetkiye göre liderPrivilege satırının güncellendiği görülebilir.

Yetkilendirilen kullanıcı Lider Arayüz ile oturum açtığında yetkisi olmayan bir göreve tıkladığında ekranın sağındaki Sistem Güncesi 'inde yetkisi olmadığına dair bir uyarı ile karşılaşır.

Kullanım esnasında bu şekilde bir uyarı ile karşılaşıldığında Ldap'ta okuma yazma yetkisine sahip kullanıcı ile giriş yapılarak istenilen görevlere yukarıdaki şekilde yetki tanımlanabilir.

Lider Ahenk LDAP Ağacı

Kullanıcılar Ldap yöneticisi tarafından eklendikten sonra, ahenkler ise sisteme kayıt olduktan sonra ldap ağacında görüntülenir.

Lider Arayüz Ldap Ağacı

Kullanıcılar

Kullanıcılar Ldap üzerindeki grupları(varsa) ile birlikte listelenirler. Üzerine tıklayarak kullanıcılar üzerinde yürütülen görevler-politikalar uygulanabilir.

Ahenkler

Ahenkler kullanıcılardan bağımsız bir grup yapısında olabilir. Yine grup bilgileri ldap üzerinden alınır. Ağaç üzerindeki yerini sistem yöneticisi belirler.

Aktif ahenkler yeşil, pasifler kırmızı ile renklendirilmektedir.

Arama

Kullanıcı veya Ahenk aranmak istendiğinde ldap düğümü üzerine tıklanarak cn,dn,uid.... bilgilerinden biri girilerek arama yapılabilir. Sonuçlar Arama Sonuçları başlığında listelenir.

Lider Arayüz Ldap Arama

Ayrıca bulunan kullanıcı veya ahenk'in ldap hiyerarşisi ekranın altında listelenir.

Kullanım Öncesi

Kullanım öncesi mail ayarları ve kullanım sonrasında kullanılabilecek raporlamalar, sonuç izleme ekranları gibi özellikler Lider menüsünden yapılmaktadır.

Lider Menü

Bu menüdeki seçenekler;

Lider Menü

Politika Tanımları: Sistemin genelinde kullanılacak politikalar buradan tanımlanır. Lider Yönetim Paneli'nde bu ekrana hızlı erişim bulunmaktadır.

Ahenk Bilgisi: Sistemdeki ahenkler ip, mac adresi vb bilgiler ile listelenir. İncelenmek istenen ahenk'e tıklandığında o ahenk'in öznitelikleri ve o ahenk üzerinden oturum açan kullanıcıların bilgilerini görüntülenir. Ahenk üzerinde kullanıcıların ne zaman oturum açıp ne zaman sonlandırdığına buradan bakılabilir.

E-Posta Ayarları: Herbir eklenti için sistem yöneticilerine, kullanıcılara veya e-posta guruplarına işlem ve sonucu hakkında e-posta bildirimi yapılabilir.

Lider E-Posta Ayarları

Bunu için eklenti seçilerek e-posta adresleri Mail Gurubu Tanımla alanına girilerek eklenir. E-posta gönderimi Zamanlanmış Gönder veya Hemen Gönder olarak ayarlanabilir.

Bütün bu ayarlardan sonra Mail Konfigurasyonunu Kaydet butonuna MUTLAKA tıklanmalıdır.

Çalıştırılan Görevler: Sistem üzerinde çalışan ve tamamlanmış tüm görevler bu ekranda listelenir.

Lider Çalıştırılan Görevler

Süreci devam eden görevler iptal edilebilir. İleri tarihli veya zamanlı çalıştırılan görevler ayrı ayrı takip edilebilir.

Uygulanan Politikalar: Görevlerde olduğu gibi sistemde uygulanan politikalar bu ekranda listelenir.

Lider Uygulanan Politikalar

Ldap Arama: Arama kapsamı ve arama kriteri girilerek ahenk veya kullanıcı araması yapılabilir.

Lider Ldap Arama

Birden fazla arama kriteri için "+" butonuna tıklanarak ilgili alanlar girilmelidir.

Lider'e Yüklenen Eklentiler: Lider üzerinde yüklü olan eklentiler bu ekrandan incelenebilir.

Lider Ldap Arama

Eklentiler için versiyon kontrolu, kullanıcı-makine odaklı ve politika-görev özellikleri bu ekrandan takip edebilirsiniz.

Raporlama: İleride Raporlama başlığında detaylı bir şekilde değinilmiştir.

USB Yetkilerini Listele: USB Yetkisi Ver/Kaldır eklentisi ile verilen yetki ver/kaldır görevlerinin sonuçları bu ekrandan izlenir.

Lider USB Yetkileri

Yetki verilenler veya yetkisi alınan kullanıcılar ayrı ayrı süzülebilir. Kullanıcın yetkisini değiştirmek için USB Yetkisi Ver/Kaldır eklentisi kullanılmalıdır, bu ekranda sadece görüntüleme yapılır.

Servis İzleme Listesi: Servis İzle ve Yönet eklentisi çalıştırıldıktan sonra oluşan geri bildirimler bu ekranda istelenir.

Lider Servis İzleme Listesi

Herhangi bir izeleme görevin üzerine çift tıklandığında görevin sonuçları görüntülenir.

Servis Raporu: Servis genel raporlama ekranıdır. Arama kriterleri girilmediği taktirde tüm ahenkler üzerinde çalışan servisleri aktif-pasif durumları ile birlikte getirir.

Lider Servis Raporu

Örneğin servis durumu "Stopped" olan servisler süzülebilir. Veya ssh, cups, cron vs servisin hangi ahenkler üzerinde durduğu bilgisine buradan ulaşılabilir.

Lider Servis Raporu Stop

Tüm ahenkler üzerinde çalışan bir servisin durumu hakkında bilgi alınabilir.

Betik Tanımları: Sistem genelinde kullanılan betikleri bu ekrandan tanımlanır. Bash, Python, Perl, Ruby betikleri yazılabilir.

Lider Ldap Betik Tanımları

Burada yazılan betikler görev eklentisi olarak uygulanmaktadır.

Paket Yöneticisi Görevler Ekranı: Paket Kur/Kaldır görevi sonuçları bu ekranda listelenir.

Lider Ldap Paket Yöneticisi

Görevin çalıştırıldığı ahenkler ve başarı durumu, gönderilen görevin üzerine çift tıklayarak veya İncele butonuna tıklayarak görülebilir.

Disk Kota Politikası Ekranı: Kullanıcı, grup veya birimin tamamı veya birkaç karakteri girilerek arama yapılır. Bulunan kullanıcı/gurup/birim üzerine tıklandığında o kullanıcıya uygulanan politika listelenir.

Lider Disk Kota

Listelenen politikaların üzerine çift tıklanılarak ceya İncele butonuna tıklanılarak uygulanan DN'ler ve hata/başarı oranları görülebilir.

Yedekleme Görevleri Ekranı: Yedekleme görevleri çalıştırıldıktan sonra (yedekleme uzun sürebilir) bu ekrandan takip edilebilir.

Lider Yedekleme Görevleri

Uygulanan ahenklere ait yedekleme sonuçları, anlık olarak izlenebilir. Tamamlanan veya devam edenlerin tamamlanma oranları, transfer edilen dosya boyutu, ulaşmayan ahenkler bu ekrandan görülebilir.

Lider

Yedekleme Sunucu Konfigurasyonu: Dizin Yedekle görevi uygulanırken girilen yedekleme ayarları bu ekrandan da düzenlenebilir.

Lider Yedekelem Sunucusu

Değiştirilen ayarlar sistemin genelinde aktif olur.

Görev Uygulama

Lider Ahenk LDAP Ağacı üzerindeki kullanıcı, grup ve ahenkler üzerine anlık olarak gönderilmek istenen işlemler görev olarak adlandırılır.

Kullanıcı ve kullanıcı grupları üzerine uygulanacak görevler ile ahenkler üzerine uygulanan görevler farklılık göstermektedir. Lider Arayüz bu farklılıkları kullanıcıya hissettirmeden yapmakta, kullanıcıya uygulanacak eklenti ahenkler üzerinde aktif olmamaktadır.

Fakat bazı eklentiler hem görev hemde politika olarak uygulanabilmektedir.

Görev uygulama adımları;

  • Lider Ahenk LDAP Ağacı üzerinden kullanıcı/grup seçimi yapılır
  • Lider Yönetim Paneli üzerinden uygulanmak istenen görev eklentisi butonuna basılır
  • Eklenti türüne göre gerekli adımlar takip edilir.

Herbir eklentinin uygulanış biçimi farklı olabilir. Bu nedenle Lider Ahenk Dokümanlar adresinden Eklentiler başlığı altından kullanılmak istenen eklenti incelenebilir.

Politika Uygulama

Herbir politika en az bir profilden oluşmaktadır. Profiller topluluğu ise politikaları oluşturur.

Lider Politika Ekranı

+ simgesi ile yeni bir politika oluşturulur. Kalem butonu ile seçili politika üzerinde profil tanımlama ekranı açılır.

Lider Profil Ekranı

Profiller için Lider Ahenk Dokümanlar adresinden Eklentiler başlığı altından kullanılmak istenen eklenti incelenebilir. Bu ekranda gelen eklentiler sistemde yüklü olan ve profil olarak oluşturulup, politika şeklinde uygulanabilen eklentilerdir.

Örneğin Masaüstü Arkaplan eklentisi bir görev olarak uygulanabildiği gibi kullanıcı nerede oturum açarsa açsın karşısına çıkacak bir profil olarak da buradan tanımlanbilir. Profiller uygulandıktan sonra kullanıcı oturumlarının kapatılıp açılması gereklidir.

Daha sonra kullanılmak üzere tanımlanan, henüz kullanımı düşünülmeyen veya geçici olarak iptal edilmek istenen politikalar Aktif onayı kaldırılarak pasif edilebilir.

Tanımlanmış profiller açılır menüden değiştirilebilir, eklenebilir, düzenlenebilir ve silinebilir durumdadır. Aktif-Pasif edilebilme tüm profiller için geçerlidir.

Raporlama

Raporlama 2 adımdan oluşmaktadır. Önce rapor için şablon oluşturulur. Daha sonra bu şablon üzerinden rapor tanımları yapılır. Herbir şablon için birden fazla rapor tanımı yapılabilir. Gösterilecek değerler, ekranda listelenedek veriler değişiklik göstereceği için rapor tanımları ve şablonlar esnek yapıdadır.

Rapor Şablonları

Bu ekranda karşınıza gelen raporlar sistem yöneticisinin sık kullanacağı düşünülerek hazırlanmış raporlardır.

Lider Raporlama Rapor Şablonları

Üzerine çift tıklayarak silebilir, düzenleyebilir veya Ekle butonuna tıklayarak ekleyebilirsiniz.

Lider Raporlama Rapor Ekle

Ekleme işleminde en önemli adım sql sorgusunun hazılanmasıdır. Sorgu hazırlandıktan sonra buraya eklenir, çalışabilirliğinin testi Sorguyu Doğrula butonu ile yapılabilir.

Lider Raporlama Rapor Ekle-1

Sorguda verilen parametreler ve sorgu sonucu oluşması beklenen sütünlar tanımlanır.

Rapor Tanımları

Rapor tanımları şablonlardan alınan verinin hangisinin, nerede gösterileceği ve çıktısının ne olacağının belirlendiği ekrandır.

Lider Raporlama Rapor Tanımları

Daha önce hazırlanan raporun çıktısı alınmak istendiğinde Rapor Üret butonuna tıklanmalıdır. Yeni bir rapor tanımlamak için Ekle butonuna tıklanır.

Lider Raporlama Ornek Rapor

Kullanılacak şablon seçilir, rapor türü (Tablo,Sütun Gratik, Çizgi Grafik) belirlenir. Rapor parametreleri ve sütünları şablonda belirlenen alanlar otomatik olarak gelir.

Lider Raporlama Rapor Sorgu Parametreleri

Lider Raporlama Rapor Sütunları

Hangi parametreler ile raporda hangi sütunların hangi sıra ile gösterileceği belirlenerek Tamam butonuna tıklanır.

Bu işlemlerden sonra Rapor Tanımları ekranında ilgili rapor seçilerek Rapor Üret butonuna tıklanır. Çıktı sadece ekranda gösterilmek isteniyorsa Burada göster seçeneğine tıklanır.

Lider Raporlama Rapor Göster

Çıktı pdf olarak alınmak istendiğinde pdf sayfasında olması istenilen rapor tasarımı ile alakalı Tarih, Sayfa numarası veya rapor üreten tarafından belirlenen bir metin rapor tasarımına eklenebilir.

Lider Raporlama Rapor Göster PDF

Bu işlemler sonucunda Rapor Üret butonuna tıklanır, oluşturulan pdf dosyasının adı ve nereye kaydedileceği bilgisi alınarak rapor oluşturma işlemi tamamlanmış olur.

LiderArayüz - Eklenti Ekleme

LiderArayüz Github Sayfası‘ında tüm eklentileri içeren bir sürüm (Lider.Console.Core- linux.gtk.x86_64_all-1.1.tar.gz) ve eklentisiz bir sürüm(Lider.Console.Core-linux.gtk.x86_64_1.1.tar.gz) yayınlanmaktadır. Boş bir LiderArayüz’e eklenti ekleme adımları anlatılacaktır.

LiderAhenk Github Sayfası LiderArayüz adresinden uygulamanın boş halini indirerek sağ tıklanır ve arşivden çıkartılır.

Eklentiler LiderAhenk Github sayfasında sunulmaktadır. Eklenmek istenen eklenti için releases'a tıklanır ve .zip dosyası indirilir. Sağ tıklanarak arşivden çıkarılır.

Eklentisiz LiderArayüz ve eklenti inidirildikten sonra lider-console çalıştırılabilir dosyasına çift tıklanarak çalıştırılır.

LiderArayüz Eklenti Ekleme Adımları

Yardım > Yeni Eklenti Yükle.. yolu izlenir.

LiderArayüz Eklenti Ekleme Adımları

Ekle simgesine tıklanır.

LiderArayüz Eklenti Ekleme Adımları

Local.. simgesine tıklanır. Eklentinin bulunduğu dizinde(Örnek olarak Manage-Root eklentisi baz alınmıştır)

lider-ahenk-manage-root/lider-console-manage-root-feature/target/site/

şeklinde site dizinine kadar inilerek bu dizin seçili halde iken Tamam butonuna tıklanır.

LiderArayüz Eklenti Ekleme Adımları

Daha sonra OK butonuna tıklanır. Daha sonra eklenti ismi ve sürümü ile birlikte görüntülenir.

LiderArayüz Eklenti Ekleme Adımları

Eklenti seçilerek Next butonuna tıklanır.

LiderArayüz Eklenti Ekleme Adımları

Yükleme detayları ekranında Next butonuna tıklanarak ilerlenir.

LiderArayüz Eklenti Ekleme Adımları

Lisans sözleşmesi onayı verilerek Finish butonuna tıklanır.

Not: Güvenlik uyarısına **OK** butonuna tıklanarak devam edilir.
LiderArayüz Eklenti Ekleme Adımları

Eklenti kurulumu tamanlandı. Uygulamanın yeniden başlayarak eklenti ile birlikte çalışması sağlanır. Bunun için Yes butonuna tıklanır.

LiderArayüz Eklenti Ekleme Adımları

Yeniden başlayan uygulama ile bağlantı açılarak herhangi bir ahenk-kullanıcı üzerine tıklandığında görev listesinde yeni eklenen eklenti görülebilir.

LiderArayüz Eklenti Ekleme Adımları