Yerel Kullanıcılar Eklentisi

Sisteme yeni kullanıcı ekleme, kullanıcıyı silme ve varolan kullanıcı üzerinde değişiklikler yapmak için geliştirilmiştir. Ekleme ve düzenleme ekranlarında kullanıcı adı, parola, ev dizini, aktiflik/pasiflik durumu ve kullanıcı grupları alanları yer alır.

Yerel kullanıcılar, bir görev eklentisidir. Dört farklı özelliğe sahiptir: Listeleme, Kullanıcı Ekleme, Silme, Düzenleme.

Listeleme

Localuser Liste

Yerel Kullanıcılar ekranının açılmasıyla birlikte bilgisayar üzerinde bulunan bütün kullanıcılar ait oldukları gruplar, ev dizinleri ve aktif olup olmama durumlarıyla birlikte listelenir.

Açılan ekranda üç tane seçenek bulunmaktadır: Ekle, Sil, Düzenle

Ekleme ekranında sisteme yeni bir kullanıcı eklenir. Listeden herhangi bir kullanıcının- seçilip "Sil" butonuna basılmasıyla kullanıcı sistemden silinir. Yine aynı şekilde "Düzenle" butonuna basılmasıyla açılan ekranda kullanıcı üzerinde herhangi bir değişiklik yapılabilir. Aynı zamanda listedeki kullanıcı üzerine çift tıklamayla da düzenleme ekranı açılabilir.

Kullanıcı Ekleme

Yeni kullanıcı eklemek için kullanıcı adı kısıtlarına uyan bir kullanıcı adı, parola ve ev dizini girilir.

Kullanıcının "Aktif" ya da "Pasif" olacağı belirtilir (Pasif olma durumunda kullanıcının login olmasına izin verilmemektedir.). Kullanıcı Grupları kısmı ise opsiyoneldir. Kullanıcı birden fazla gruba eklenebileceği gibi hiçbir gruba da eklenmeyebilir.

Gerekli bütün bilgiler yazıldıktan sonra "Çalıştır" butonuna basılmasıyla birlikte kullanıcı sisteme eklenir. Ekleme ekranı kapatıldığında liste yenilenecek ve yeni kullanıcı da listede görünecektir.

Kullanıcı Düzenleme

Localuser Duzenle

Kullanıcı adını değiştirmek için "Yeni Kullanıcı Adı" alanı doldurulur. Parola kısmı boş bırakılırsa kullanıcının önceki parolası değiştirilmeyecektir. Ev dizini, aktiflik/pasiflik durumu ve gruplar kısımları da düzenlendikten sonra “Çalıştır” butonuna basılır ve listeleme ekranında kullanıcının son durumu görülür.

Localuser Son